Insights

Tilbage til investorportal

31/12/2020

Vedtægter fra den 31. december 2020

Download PDF

Nedenstående tekst er et uddrag af det fulde dokument, som kan downloades i PDF-format øverst på siden. Vi gør opmærksom på, at uddraget kan være ufuldstændigt eller indeholde fejl. Det er altid den fulde PDF-version, der er bindende.

Vedtægter for Kartago Capital - Storkøbenhavn A/S (CVR nr. 2831 9266)

§ 1. Selskabets navn 

Selskabet navn er Kartago Capital - Storkøbenhavn A/S. 

§ 2. Formål 

Selskabets formål er at drive ejendomsvirksomhed ved køb, besiddelse, udlejning og udvikling af ejendommen Industribuen 5, 2635 Ishøj og øvrige ejendomsrelaterede aktiviteter. 

§ 3. Selskabets kapital

Selskabets aktiekapital udgør DKK 27.000.000, hvoraf DKK 25.312.500 er A-aktier og DKK 1.687.500 er B-aktier. Hver aktieklasse er fordelt på aktier á DKK 1. Aktiekapitalen er fuldt ud indbetalt.

Aktierne udstedes på navn. Aktierne er ikke-omsætningspapirer.

§ 4. Registrering og aktionærer

Aktionærernes navne og adresser skal være noteret i selskabets ejerbog, der skal indeholde en fortegnelse over aktiernes størrelse og stemmevægt.

Selskabets ejerbog føres af Administrationsselskabet Kartago ApS, cvr. nr. 19424707.

§ 5. Overdragelse

Selskabets aktier er frit omsættelige.

Overdragelse af aktier kan først noteres i selskabets ejerbog, når selskabets bestyrelse har modtaget skriftlig dokumentation for overdragelsen fra såvel overdrageren, som den aktierne er overdraget til.

§ 6. Rettigheder

På generalforsamlingen har hver A-aktie 1 stemme mens hver B-aktie har 2 stemmer.

Selskabets B-aktieklasse har ret til i enstemmighed at vælge et bestyrelsesmedlem på selskabets generalforsamling. Valget sker for et år ad gangen.

Aktionærerne i Selskabets B-aktieklasse har forlods ret til at tegne kapitalandele inden for B-aktieklassen. Aktionærerne i Selskabets A-aktieklasse har forlods ret til at tegne kapitalandele inden for A-aktieklassen.

Selskabets A- og B-aktier har i øvrigt samme rettigheder, herunder samme økonomiske rettigheder.

§ 7. Selskabets ledelse

Selskabet ledes af en bestyrelse på tre medlemmer, der vælges for et år ad gangen. Bestyrelsen vælger af sin midte en formand.

B-aktieklassen har jf. § 6 ret til at vælge et bestyrelsesmedlem. Derudover har Administrationsselskabet Kartago ApS ret til at udpege et bestyrelsesmedlem. Det sidste medlem af bestyrelsen vælges af alle aktionærer ved relativ, simpel stemmemajoritet.

Bestyrelsen er bemyndiget til at træffe en eller flere beslutninger om uddeling af ekstraordinært udbytte i overensstemmelse med reglerne i selskabslovens § 182 og § 183.

§ 8. Generalforsamling

Selskabets generalforsamlinger afholdes i Storkøbenhavn.

Den ordinære generalforsamling afholdes inden 5 måneder efter regnskabsårets slutning, jf. § 15.

Generalforsamlinger indkaldes af bestyrelsen tidligst 4 uger og senest 2 uger før generalforsamlingens afholdelse. Indkaldelse sker med elektronisk post, jf. § 13.

Enhver aktionær har ret til at få emner behandlet på den ordinære generalforsamling, såfremt vedkommende har fremsat skriftlig anmodning herom over for bestyrelsen senest 6 uger før generalforsamlingens afholdelse.

Dagsorden for den ordinære generalforsamling skal omfatte:

1. Valg af dirigent

2. Bestyrelsens beretning om selskabets virksomhed i det forløbne år

3. Fremlæggelse af årsrapport til godkendelse samt forslag om resultatdisponering

4. Meddelelse om decharge til bestyrelse og direktion.

5. Valg af bestyrelse

6. Valg af revisor

7. Forslag fra bestyrelse eller aktionærer

8. Eventuelt

Ekstraordinær generalforsamling afholdes efter bestyrelsens beslutning eller efter skriftlig begæring fra aktionærer, der repræsenterer mindst 5 % af aktiekapitalen.

Når skriftlig begæring om indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling er meddelt bestyrelsen, har bestyrelsen pligt til senest 2 uger fra modtagelsen at indkalde til ekstraordinær generalforsamling.

§ 9. Stemmeret på generalforsamlinger

Enhver aktionær, der på registreringsdatoen, som ligger en uge før generalforsamlingens afholdelse, besidder aktier i selskabet, er berettiget til at møde på generalforsamlingen, såfremt aktionæren senest 3 dage før generalforsamlingens afholdelse har anmeldt sin deltagelse til selskabet. Stemmeret kan udøves i henhold til skriftlig fuldmagt, der kun kan være gældende for en generalforsamling.

Beslutninger på generalforsamlingen træffes ved almindelig stemmeflerhed af de tilstedeværende stemmer, medmindre selskabslovens regler eller disse vedtægter foreskriver særlige regler om repræsentation og majoritet.

§ 10. Generalforsamlingens ledelse

Enhver generalforsamling ledes af en af bestyrelsen udpeget dirigent, der leder forhandlingerne og afgør alle spørgsmål vedrørende sagernes behandlingsmåde.

§ 11. Vedtægtsændring

Til vedtagelse af beslutning (i) om ændring af selskabets vedtægter, (ii) om selskabets opløsning eller (iii) om forhold der i øvrigt kræver vedtagelse efter selskabslovens § 106 eller § 107, kræves i tillæg til kravene efter selskabsloven, at beslutningen vedtages med 2/3 såvel af de afgivne stemmer som af den på generalforsamlingen repræsenterede aktiekapital samt enstemmig tilslutning fra B-aktieklassen.

§ 12. Referat af generalforsamlinger

Over forhandlingerne på generalforsamlingen skal der føres en protokol, der underskrives af dirigenten. Alle beslutninger skal indføres i kapitalselskabets forhandlingsprotokol.

§ 13. Elektronisk kommunikation

Selskabet kan til enhver tid vælge at benytte elektronisk dokumentudveksling og elektronisk post i sin kommunikation med aktionærerne i henhold til nedenstående, jf. selskabslovens § 92.

Elektronisk kommunikation kan af selskabet anvendes til alle meddelelser og dokumenter, som i henhold til selskabets vedtægter og selskabsloven skal udveksles mellem selskabet og aktionærerne, herunder for eksempel indkaldelse til ordinær og ekstraordinær generalforsamling med tilhørende dagsorden og fuldstændige forslag, fuldmagter, årsrapporter samt i øvrigt generelle oplysninger fra selskabet til aktionærerne.

Oplysninger om kravene til de anvendte systemer og øvrige tekniske krav samt om fremgangsmåden i forbindelse med offentliggørelse af meddelelser til selskabets aktionærer og elektronisk kommunikation med selskabet kan rekvireres ved henvendelse til selskabet.

§ 14. Tegningsregel

Selskabet tegnes af en direktør sammen med to bestyrelsesmedlemmer eller af en direktør sammen med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.

Bestyrelsen kan meddele prokura.

§ 15. Regnskab og revision

Revision af selskabets regnskaber foretages af en på hvert års ordinære generalforsamling valgt revisor.

§ 16. Regnskabsår

Selskabets regnskabsår løber fra 1. januar til 31. december.

Således vedtaget på selskabets ekstraordinære generalforsamling den 31. december 2020. 

Du har desværre ikke adgang til denne side.

Et investormedlemskab er påkrævet for at se denne side. Gå til forsiden.