Insights

Tilbage til investorportal

29/8/2023

Referat fra ekstraordinær generalforsamling afholdt den 29. august 2023

Download PDF

Nedenstående tekst er et uddrag af det fulde dokument, som kan downloades i PDF-format øverst på siden. Vi gør opmærksom på, at uddraget kan være ufuldstændigt eller indeholde fejl. Det er altid den fulde PDF-version, der er bindende.

Til aktionærerne i Kartago Capital – Grenå Retail A/S:

Holte, den 29. august 2023

Referat fra ekstraordinær generalforsamling i Kartago Capital – Grenå Retail A/S (cvr.nr. 4345 4072) afholdt den 29. august 2023.


Den 29. august 2023 kl. 14.00 afholdtes ekstraordinær generalforsamling i Kartago Capital – Grenå Retail A/S på Søllerødvej 64, 2840 Holte med følgende

Dagsorden:

1. Valg af dirigent


2. Opdatering fra bestyrelsen omkring ejendommens erhvervelse, hjemtagelse af lån, åbningsbalance m.v.


3. Valg af bestyrelse


4. Forslag fra bestyrelse eller aktionærer


5. Eventuelt

Til stede var: Fysisk, CJS Group ApS, Hameto ApS og Kartago Capital A/S. Via Teams deltog, Team Møgelvang Holding ApS, Dino Patti Holding ApS, BG Hilding ApS og Vejlbo Holding ApS. Der var afbud fra Søren Huscher, Fristrup Holding Aalborg ApS og Tom Kleist Hansen.

Ad. 1 Valg af dirigent


Michael Hansen valgtes til dirigent og dirigenten kunne konstatere at generalforsamlingen var lovlig indkaldt og beslutningsdygtig.

Ad. 2 Opdatering fra bestyrelsen omkring ejendommens erhvervelse, hjemtagelse af lån, åbningsbalance m.v.


Michael Hansen og Alexander Thygesen oplyste at ejendommen var overtaget som forventet og at alle lejere har overtaget deres lejemål. Butikkerne Thansen, Sport24, Maxi Zoo og Skousen er allerede åbnet og i drift. HTH Køkkener har valgt først at åbne deres butik 1. september 2023.


Endvidere forventes Elgiganten at overtage deres butik medio september og åbne snarest derefter. Området er derfor etableret og i drift som forventet i prospektet.  


Der er hjemtaget et serielån på kr. 31 mill. hos Ringkjøbing Landbobank. Lånet er for begge parter uopsigeligt i 3 år. Lånet er variabelt med en Cibor 3 mdr. rente + en marginal på 2,4% p.a.


Michael Hansen gennemgik åbningsbalancen, der svarer til den forventede i prospektet med nogle periodemæssige forskydninger.


Budgettet for 2. halvår 2023 er opdateret f.s.v.a. ændring i finansieringsomkostningerne grundet stigning i Cibor 3 mdr. renten. Resultat før værdiregulering forventes at havne i niveauet kr. -166.000 i forhold til forventet kr. +157.000 i prospektet.

Michael Hansen oplyste at der var kommet nye regler for Priip-KID dokumenter herunder en ændret beregningsmetode. Derfor skal Priip-KID dokumentet som alle modtog inden tegningen opdateres i løbet af efteråret. Nyt Priip-KID dokument rundsendes når det er klart.

Ad. 3 Valg af bestyrelse

B-aktionærer har valgt at udpege Hans Thygesen, som bestyrelsesmedlem og administrator, Kartago Capital A/S har valgt at udpege Michael Hansen til bestyrelsesmedlem.


Der var ikke indkommet kandidater inden generalforsamlingen men Steffen Jørgensen stillede op til valg til bestyrelsen og blev enstemmigt valgt til bestyrelsen. Samtidig fratrådte Alexander Thygesen bestyrelsen

Bestyrelsen konstituerede sig herefter med Hans Thygesen som formand.

Ad. 4 Forslag fra bestyrelse eller aktionærer.


Der var ikke indkommet forslag.

Ad. 5 Eventuelt


Det blev foreslået at man på et tidspunkt i løbet af foråret tager en investortur til ejendommen samt en efterfølgende middag.

Med venlig hilsen,

Kartago Capital – Grenå A/S

Michael Hansen

Du har desværre ikke adgang til denne side.

Et investormedlemskab er påkrævet for at se denne side. Gå til forsiden.